Stosowanie ProBio Emów™ w chowie bydła powinno się rozpoczynać od biodezynfekcji obory. Pierwszy zabieg należy wykonać ze szczególną starannością opryskując całą oborę od posadzki po dach 10% roztworem EmFarma™ (1 L EmFarma™/9 L wody). W zależności od sposobu chowu, ilości ściółki i odchodów, systemu wietrzenia należy użyć od 5 do 10 L EmFarmy ™/100 m². Aby szybko uzyskać efekty, należy w pierwszym tygodniu powtórzyć ten zabieg. Następne zabiegi wykonujemy jako oprysk lub zamgławianie. Do zamgławiania należy użyć 1 L EmFarmy™/ 50-200 m3, w uwodnieniu 2-5 krotnym. W zależności od nasilenia występujących odorów zabiegi należy powtarzać od 2 do 3 razy w tygodniu. Następne zabiegi należy wykonywać cyklicznie przynajmniej raz w tygodniu stosując od 2-5 L EmFarmę™/100 m². Opryskujemy ściany, podłogi, ruszt, stanowiska, maty oraz, co bardzo ważne, bydło. Zabiegi te zasiedlają pożyteczną mikroflorą pomieszczenia przez co:
Do wytworzenia kiszonek należy zastosować od 0,3 do 2 L Pro-Biotyku(em15)®/t zakiszanego materiału. W przypadku sianokiszonek z traw i lucerny w belach dawka powinna wynosić od 0,3 do 0,7 L Pro-Biotyku(em15)®/belę. Rozcieńczenie preparatu winno być takie, aby umożliwiało równomierne rozprowadzenie go. Do zakiszania w pryzmie należy dodać 0,3-0,5 L Pro-Biotyku(em15)®/t kiszonki kukurydzy, 1-1,5 L/t kiszonki traw i lucerny i do 2 L/ t zakiszanych nasion kukurydzy. W przypadku skarmiania kiszonki szczepionej Pro-Biotykiem(em15)® nie ma potrzeby dodawać do paszy Pro-Biotyku(em15)®.
Do paszy należy dodawać 50-70 ml Pro-Biotyku(em15)®/krowę oraz 20 ml/cielę, 1-2 razy w tygodniu. Karmę najlepiej jest zraszać z użyciem opryskiwacza, lub konewki. Natomiast tam, gdzie pozwalają na to warunki techniczne, Pro-Biotyk(em15)® bez rozcieńczenia podajemy do mieszalnika, linii dozującej, TMR, itp. Pro-Biotyk(em15)® podnosi walory zdrowotne i smakowe zadawanej paszy oraz zwiększa stopień jej wykorzystania. Dobre efekty daje również dodawanie po 10 ml preparatu do mleka w pierwszych dwóch tygodniach karmienia cieląt. Dzięki temu u cieląt nie występują biegunki i poprawia się ich wigor. Nie należy podawać Pro-Biotyku(em15)® do mleka zakwaszonego. Probiotyczne mikroorganizmy blokują rozwój bakterii coli, regulują pH i dlatego to one pełnią funkcję zakwaszacza i regulatora. Dlatego dobre wyniki uzyskuje się u cieląt, które otrzymują mleko nie zakwaszone, a zaszczepione Pro-Biotykiem(em15)®. Zwiększone dawki Pro-Biotyku(em15)® stosuje się w przypadku wystąpienia biegunki:
Wymiona należy przecierać Pro-Biotykiem(em15)® bez rozcieńczenia, a strzyki zanurzać w naczyniu przeznaczonym do tego celu. Czynności te wykonujemy tylko po udoju (strzyk po udoju jest otwarty nawet do 40 min.). Zastosowanie preparatu przed udojem może zwiększyć ilość drobnoustrojów w mleku. Przed udojem najlepiej przemyć wymiona letnią wodą. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z Licencjonowanym Doradcą Probiotechnologii.
Do czyszczenia stanowisk udoju, osprzętu i pomieszczeń używamy 1 L EmFarma™/30-50 L wody. EmFarma™ skutecznie usuwa zabrudzenia, również te tłuste. Zabrudzenia należy najpierw spłukać wodą, w razie potrzeby przetrzeć, a następnie spryskać EmFarmą™ - zwłaszcza rowki i trudno dostępne miejsca.
Do fermentacji obornika należy jednorazowo użyć 1 do 2 L EmFarma Plus™/m3. W zależności od miejsca składowania obornika (pryzma, obora głęboka) oraz jego wilgotności, należy użyć 1 L EmFarma Plus™ na ok. 10-20 L wody. Do uszlachetnienia gnojówki i gnojowicy stosujemy 2 L EmFarma Plus™/m3 gnojowicy i 1-2 L EmFarma Plus™/m3 gnojówki (2 L jeżeli na dnie zbiornika jest gruba warstwa osadu). Dozując EmFarma Plus™ do kanałów wewnątrz obiektów, należy wykonać kilka zabiegów w odstępach 2-3 dniowych, aż do zlikwidowania odoru. Po wlaniu EmFarma Plus™ do zbiornika gnojówki czy gnojowicy, należy lekko ją zamieszać. Jeżeli 2-3 dni po zastosowaniu EmFarma Plus™ utrzymuje się nadal odór, zabieg należy powtórzyć i ewentualnie zwiększyć dawkę.