w przewodzie pokarmowym, głównie w jelicie grubym żyje ok. 2 kg mikroorganizmów:
Przewód pokarmowy zdrowego człowieka jest zasiedlony przez około 1014 komórek mikroorganizmów reprezentujących aż 400-500 różnych gatunków. Mikroflora ta kolonizuje blisko 200-400m2 powierzchni nabłonka jelitowego. Najliczniejsza populacja zamieszkuje jelito grube, gdzie stanowią około 40-50% jego treści. Układ jakościowy i ilościowy mikroflory jelitowej zawiera dominującą przewagę mikroorganizmów korzystnych dla jego zdrowia i jest dość stabilny.
Zaburzenia w składzie bakterii jelitowych mogą przyczyniać się do rozwoju wielu poważnych schorzeń – nie tylko układu pokarmowego, ale też chorób metabolicznych, jak otyłość i cukrzyca typu 2, alergii i astmy, chorób autoimmunizacyjnych i zapalnych (w tym choroby Leśniewskiego-Crohna) oraz zaburzeń neurologicznych, a nawet psychicznych, jak autyzm. ProBio Emy są więc istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej
Nasze mikroby wpływają nie tylko na to, jakie choroby łapiemy, a jakich unikamy, ale także na to, jak się rozwijamy, czujemy, zachowujemy, a nawet na nasze kontakty społeczne.
Kiedy używamy antybakteryjnych mydeł, jest bardziej prawdopodobnym, że zachorujemy, niż gdybyśmy w ogóle ich nie użyli. Mydła antybakteryjne nie tylko likwidują na skórze korzystne dla organizmu mikroby, ale są źródłem toksyn. Zawarty w nich triklozan może zamienić się w rakotwórcze dioksyny albo chloroform. Inne sustancje uznane za potencjalnie niezdrowe w szamponach, żelach, mydłach, kremach, balsamach, itp.:
Wydalanie: dorosły człowiek wydala ok.0,5 - 0,7 L potu/dobę Wchłanianie: skóra jest częściowo przepuszczalna dla tłuszczy i rozpuszczalnych w nich związków. Umożliwia to jej pielęgnację kosmetyczną ale oznacza również pozajelitowe – skierowane wprost do krwioobiegu wchłanianie niektórych substancji – dzień w dzień, przez kilkadziesiąt lat życia. Warto więc używać naturalnych kosmetyków.